Wiosna to pracowity czas dla wszystkich miłośników ogrodnictwa. Budząca się do życia przyroda wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by móc w okresie letnim zachwycać swym pięknem. Prowadzenie prac porządkowych i pielęgnacyjnych znacząco ułatwiają nowoczesne narzędzia ogrodowe. Sprzęt oferowany przez renomowanych producentów wyróżnia się funkcjonalnością i wydajnością.

Pielęgnacja roślin ogrodowych

Pierwsze czynności, jakie należy wykonać wczesną wiosną, polegają na porządkowaniu ogrodu po zimie. Aby ułatwić rozwój młodych pędów, konieczne jest dokładne wygrabienie zaschniętych liści i usunięcie połamanych gałęzi. Po ustąpieniu przymrozków można zdecydować się na usunięcie zimowych okryć krzewów i bylin. Ze względu na zmienność warunków pogodowych w Polsce, warto przez jakiś czas zachować okrycia w pogotowiu, na wypadek powrotu mrozów.

Kolejny krok polega na wykonaniu tzw. cięć prześwietlających drzewek owocowych, które zapewnią im lepszy dostęp do światła i powietrza. Konieczne jest także przycięcie krzewów ozdobnych. Do tego celu najlepiej użyć sekatorów i obcinaczy. Osoby, którym zależy na maksymalizacji rezultatów i minimalizacji wysiłku, powinny skorzystać z nowoczesnych urządzeń akumulatorowych. W sprzedaży dostępne są m.in. urządzenia wyposażone w wysięgnik, które ułatwiają przycinanie gałęzi wysokich drzew. Produkty oferowane przez renomowanych producentów, takich jak Sitga wyróżniają się ergonomicznym kształtem, funkcjonalnością oraz trwałością.

Po przeprowadzeniu prac porządkowych zebrane liście i gałęzie należy uprzątnąć i zutylizować. Żeby ograniczyć ilość odpadów lub móc wykorzystać je jako kompost, należy je rozdrobnić za pomocą rozdrabniacza bio. To kompaktowe urządzenie wytwarzające ściółkę, które świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Wysokiej jakości sprzęt wyposażony jest w bezszczotkowy silnik elektryczny zasilany prądem z gniazda sieciowego, który zapewnia dużą moc i wydajność.

Piękny i zadbany trawnik bez wysiłku

Wizytówką niemal każdego ogrodu jest trawnik. Żeby uzyskać idealną murawę, przypominającą boisko piłkarskie, trzeba włożyć w jej pielęgnację sporo pracy. Po wygrabieniu z trawy resztek liści można przystąpić do napowietrzania darni. Do tego celu używa się wertykulatorów. Producenci sprzętu ogrodowego, tacy jak Stiga mają w swej ofercie urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Aeracja to zabieg pielęgnacyjny, który dotlenia trawę i ułatwia jej wchłanianie składników mineralnych. Dzięki temu darń staje się bardziej wytrzymała i gęsta.

Podstawowym narzędziem przeznaczonym do pielęgnacji trawnika jest kosiarka. Przed dokonaniem zakupu sprzętu warto zwrócić uwagę na rodzaj dostępnych produktów. Osoby, które posiadają mniejszy trawnik, mogą zdecydować się na zakup kosiarki akumulatorowej. Wysokiej jakości sprzęt wyposażony jest w wydajną baterię, która na jednym ładowaniu pozwala skosić obszar o powierzchni nawet 150 m². Do koszenia większych połaci trawy można wykorzystać akumulatorowe bądź spalinowe traktory ogrodowe. Ten wydajny sprzęt wyposażony jest w agregat tnący umieszczony w przedniej bądź centralnej części. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się roboty koszące. To innowacyjne urządzenia, które pozwalają na automatyczne koszenie wybranego obszaru. Dzięki zastosowaniu robotów trawnik będzie zawsze idealnie przystrzyżony.

Duża ilość dostępnych urządzeń ogrodowych pozwala optymalnie dobrać sprzęt do potrzeb i oczekiwań ogrodnika, dzięki czemu praca w ogrodzie będzie jeszcze przyjemniejsza, a efekty bardziej satysfakcjonujące.

Podobne posty